Wizualizacja wyników wyborów do Sejmu

Powyższy wykres, zwany mapą nadreprezentacji, przedstawia uporządkowane wyniki wyborów pobrane ze strony www.wybory2005.pkw.gov.pl. Kolumny to zmienne zawierające procentowy udział głosów oddanych na daną partię w odpowiednim okręgu. Okręgami są w tej tabeli wiersze.
Gdyby wyborcy z każdej miejscowości oddali głosy w tych samych proporcjach (np. po 27% na PiS....7% na PSL) na wszystkie pokazane partie, mapa byłaby jednolicie szara. Ciemne pola na mapie odpowiadają miejscowościom, gdzie oddano wyjątkowo dużo głosów na daną partię. Dane uporządkowano algorytmem GCA tak, by miejscowości o skrajnie różnych preferencjach znalazły się na przeciwnych skrajach tabeli. Podobnie partie uszeregowano według podziału głosów w uwzględnionych miejscowościach.
U góry mapy nadreprezentacji grupują się miejscowości o wyraźnej dominacji głosów na PO, szczególnie Poznań i Warszawa I. Są to zarazem miasta o najmniejszej nadreprezentacji (białe pola) w kolumnach Samoobrona i PSL. Na przeciwnym końcu mapy znalazły sie mniejsze miasta, np. Sieradz, Chełm, Siedlce, gdzie PO i PiS otrzymały stosunkowo najmniej głosów, a najwięcej -- Samoobrona i PSL.
Czerwone linie dzielą mapę na skupienia wg podobieństwa między zmiennymi (partiami) i miejscowościami. PO wyróżnia się spośród pozostałych partii rozkładem głosów między miasta, PiS i SLD znalazły się w jednym skupieniu, a LPR i Samoobrona grupują się z PSL.
Wnioski: W dużych miastach przeważają głosy na PO, w małych miejscowościach -- na LPR, Samoobronę i PSL. Udział głosów na PiS i SLD słabo zależy od wielkości miejscowości. Kolejność partii odpowiada też częsciowo gradientowi geograficznemu -- ostatnie trzy partie zdobyły największą popularność we wschodniej części kraju.
Poniżej mapa odstępstwa od głównego trendu (zależności) dla wierszy w tabeli. Ciemną szarością zaznaczono miejscowości najbardziej odstające, np. Nowy Sącz, Tarnów i Rzeszów. Porównując obydwie mapy można dociekać przyczyn odstawania od trendu, np. w Koszalinie wyjątkowo dużo głosów zdobyła Samoobrona, w Rzeszowie -- dużo PSL i LPR, ale bardzo mało SLD i Samoobrona. W Nowym Sączu wysoką nadreprezentację ma LPR.

Pobierz plik .grade z wynikami wyborów oraz prezentację w formacie PowerPoint pokazującą więcej wykresów stworzonych na podstawie tych wyników.
Zapraszamy do przysyłania pytań, uwag, opinii:
-
dotyczących programu GradeStat – gradestat@ipipan.waw.pl
- niniejsza strona – Emilia Jarochowska
- wersja angielska – Marek Wiech